پرندگان از زیباترین موجودات آفرینش پرودگار هستند که در انواع مختلفی وجود داشته و در همه جای دنیا مشاهده می شوند. اما نکته ای که در خصوص این موجودات زیبا وجود دارد، است که آشنا شدن با آنها یک ضرورت است!
بیماری درد چشم

این آسیب مسری می باشد و باید پرنده ناخوش را از سایر طیور جدا کرد. چشم درد میتواند به علت آنفلوآنزا و یا پیوند چشم پرنده با چوب جایگاه کثیف یا چیزهای كثیف و یا به علت یک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نباید ارتباط به آن بی توجه بود.
بیماری های رایج در پرندگان
علائم

جراحات پلک ها، خارج شدن مایع و قی از چشمها ، پلک های بهم چسبیده. علل بیماری: رواج هوا ، اتاق پر دود ، میکروب مداوای بیماری: استعمال از قطره های تطهیر دهنده چشم شبیه : آب بور ، محلول بابونك و پمادهای آنتی بیوتیک روش دیگر اینکه چشم طیر را با استید بوریکی که به خاطر چشم انسان تامین کرده اند بشویید سپس محلول 10% آرژیرول به داخل چشم بریزید این محلول باید تازه و مطمئن باشد.
میتوان به جای آن نیز یک جرعه چربی کرچک به چشم طیر بریزید که جانشین خوبی بابت آرژیرول می باشد. روش دیگری : ابتدا چشم قناری را با یک قسمت پنبه ضدعفونی آمیخته به اسید بوریک شست و شو داده سپس چربی پنسیلین خصوصی چشم را به چشم طیر بمالید. این کار چند روز باید امتداد یابد.
بیماری های رایج در پرندگان
ويروس پوليوما

اختلاليست كه در ان پرهاي پروازي و دم رشد غير طبيعي خواهند داشت. علايم:از دست دادن اشتها،بزرگ شدن شكم، فلج شدن، اسهال، حتماً در برخي مرغان علايم ظاهري وجود ندارد اما درهمه حال حيوان شامل ويروس است و پرنده را دچار استرس ميكند و گاهي امكان پذیر است كه طیر گرفتار عفونت زيادي بشود

بیماری های رایج در پرندگان
PH عامل این صدمه در اسیدی توانایی پایداری ندارد و غیر تعال می شود. عامل این صدمه همچنین در موادی مانند ترمالین و تنول ها غیر تعال می شود. لازم به ذکر است که سازنده این صدمه برای مدت هنگام نسبتا كامل در دماهای بلندی علی الخصوص در مدتوع می ماند.
بیماری های رایج در پرندگان
بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل یک صدمه اپیدمی و عفونی بوده و از خطرناکترین بیماریهای مرغان به حساب می آید این صدمه ویروسی , می تواند در مدت زمان کوتاهی, خسارات فراوانی به مرغداریها و روستائیان وارد سازد.ویروس بیماری نیوکاسل نسبت به گرمای زیاد و آفتاب سخت پراحساس بوده و در چنین شرایطی توانمند به استمرار حیات نیست به همین علت این زیان در فصل پائیز و فصل سرد ,شایع تر است و با گرم شدن هوا در نوبهار و فصل گرم از شدت آسیب و احتمال بروز آن کاسته می شود.